Zobrazenie vyhľadávania v navigácii

Navigácia

Spolok histórie colníctva a finančnej správy

Múzeum colníctva

 

Múzeum colníctva je umiestnené v jednom z dvoch mýtnych domčekov, ktoré boli postavené spolu so starým mostom v roku 1890. Pôvodná funkcia mýtnych domčekov bola vyberať poplatky za použitie mosta, na petržalskej strane bola aj skrinka prvej pomoci.

V rokoch 1919 – 1920 a 1939 – 1945 tu bola colnica a až do roku 1944 tu bola vyberaná potravná daň na čiare (tzv. akcíz).

V múzeu môže vidieť návštevník ukážku pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, vývoj histórie výberu mýta, cla a daní od najstarších čias na našom území až po súčasnosť.

Jednotlivé historické obdobia sú spestrené pracovnými nástrojmi, zákonmi a uniformami colníkov.

V závere expozície sa nachádza pietne miesto padlých príslušníkov Finančnej stráže na území Slovenska a Podkarpatskej Rusi v rokoch 1918 až 1948, spolu s ukážkou ich výstroja a výzbroje.

K zaujímavým exponátom patria aj rôzne predmety zadržané colníkmi v súčasnosti (pašovaný tovar, nelegálny dovoz, falzifikáty známych značiek).

Návštevníci expozície môžu získať okrem pamätnej pečiatky nášho múzea aj colnícke pečiatky z rôznych období a to do vlastných turistických a cestovných dokladov, ako aj do nášho návštevníckeho pasu.

Zaujímavá je aj práca s colníckym drôtom, olovkami a kliešťami.
Ak sa chcete vyfotografovať pri colníckej práci ako colník,
máme k dispozícii aj uniformy.

 

Aj keď je naše múzeum asi najmenšie na Slovensku,
máme vám čo ukázať a veríme, že sa dozviete
veľa zaujímavých faktov z našej histórie.

Kvôli rekonštrukcii Starého mosta je expozícia zatvorená, dúfame, že koncom roka Vás už budeme môcť privítať 
v upravených priestoroch.